Motorówka, skuter, a może gokart wodny?
Wiele osób, które nigdy nie miały sposobności na prowadzenie motorówki, czy skutera właśnie otrzymało możliwość poczuć czym jest adrenalina związana z prowadzeniem wodnego bolidu. Zestawienie oczekiwań z rzeczywistością zaskakuje i zadziwia.
Chociaż na pierwszy rzut oka można nie odróżnić czym jest wodny gokart i jakie są różnice w stosunku do łódki, czy motorówki to już po krótkiej chwili każdy zorientuje się czym jest koncepcja tej maszyny i na czym polega frajda z jej użytkowania. W dodatku ten wodny pojazd z silnikiem Suzuki 10 KM nie wymaga posiadania uprawnień. Natomiast dla 20 KM i pędu 50 km/h warto pomyśleć o odpowiednim patencie. Wtedy zabawa rozpoczyna się w tzw. full opcjach.
Gokart z wyglądu przypomina miniaturową motorówkę. Na pokładzie znajdziemy kierownicę, silnik i siedzenie dla sternika oraz dla pasażera. I co warto zaznaczyć, nie służy do romantycznych wypadów za miasto. To maszyna skonstruowana do ślizgu i skoków pomiędzy falami. Ponieważ jest niewielkich gabarytów to zabawa jest nieprawdopodobna. Co ciekawe, ten gokart bez problemu zmieści się do busa.
Gokart wodny sprawia nieprawdopodobną radość z użytkowania. Pływa tak dobrze, że z początku wymaga przyzwyczajenia, bo zaskoczy nawet wytrawnego wilka morskiego. Sterowanie jest banalnie proste, bo odbywa się za pomocą kierownicy i manetki gazu, najlepiej pchniętej od razu do ogranicznika. Wtedy to, z obiema rękami na kierownicy rozpoczynamy wodną eskapadę. Uważamy na spadające z głowy czapki oraz wylatujące z rąk telefony, bo ta maszyna jest tak zwrotna, że nie problem pozbyć się luźnych rzeczy zabranych na pokład.
Skąd nazwa gokart wodny? Z pozycji zajmowanej za kierownicą. Czujemy się, jak w bolidzie drogowym, ale bez kół. Siedzimy nisko nad taflą wody co powoduje, że odczuwalna prędkość, która może dochodzić do 55 km/h, robi jeszcze większe wrażenie. Ale to nie prędkość powoduje, ze bawimy się tak dobrze. Jak napisał jedne z użytkowników: - Dopiero w momencie, gdy zaczynacie szukać fal, przelatywać przez nie bokiem, słyszycie, jak śruba obraca się nad – rozumiecie po co został stworzony gokart. Jest to maszynka do dawania funu, do szaleństw i wybijania się na kilwaterze większych jednostek.
Wymiary gokarta wodnego są następujące:
Długość: 246 cm
Szerokość: 135 cm
Zanurzenie kadłuba: do 25 cm
Waga bez silnika: 80 kg
Silnik:
Silniki: Suzuki 9.9 / 15 / 20 KM
Prędkość max: 35 / 43 / 50 km/h
Pojemność zbiornika paliwa 19 l
Należy podkreślić, że gokart wodny to urządzenie bardzo bezpieczne. Producenci zapewniają, ze to pojazd niezatapialny oraz, że nie da się go wywrócić. Przynajmniej w naszych warunkach i na naszych akwenach wodnych, gdzie fale nie są zbyt wymagające. W każdym razie sternik ma pewność, ze prowadzi jednostkę stabilną, co pozwala cieszyć się w pełni z jej prowadzenia. Dlatego też zamiast udawać wilka morskiego przy piwie w knajpie, lepiej spróbować zabawić się gokartem wodnym i snuć później ciekawe opowieści na temat swoich przeżyć i doświadczeń.
Opracował: Marek Bachorski Rudnicki