Bufor do pompy ciepła. Kiedy jest potrzebny.
Czy bufor jest potrzebny? Czy może bardziej potrzebujemy sprzęgła, które też się nazywa buforem? Bywa, ale nie musi być koniecznym elementem układu. Z tym, że do prawidłowego działania układu potrzebny jest nie tyle duży przepływ, co właściwy przepływ. Bo np. przez pompę ciepła o mocy 10kW może w ciągu godziny przepłynąć i 2000 litrów wody. Natomiast realnie w ciągu sezonu przepływa przez pompę dwa, może trzy albo i mniej razy mniej wody.
I teraz warto zauważyć, że niektóre z firm w swoich urządzeniach mają zainstalowane takie pompy obiegowe, które w praktyce nie radzą sobie z oporami instalacji grzewczych. Niby na papierze wygląda to świetnie, ale testy wykonuje się w laboratorium, bez obciążeń. Jeśli zbiegnie się to z dość wąskim zakresem modulacji mocy to zaczynają się schody. O najczęstszych błędach montażowych dotyczących pomp ciepła pisaliśmy tutaj: baza-wiedzy/pompy-ciepla/najczestsze-bledy-montazowe-dotyczace-pomp-ciepla
Wtedy okazuje się, że jeśli pompa nie ma możliwości prawidłowego działania w zmieniających się warunkach to mamy kłopoty. Zwykle pojawia się taktowanie albo przegrzanie. Wtedy też potrzebny jest bufor, który w praktyce pełni rolę sprzęgła. Pompa pracuje sobie spokojnie tocząc wodę w kółko, ale wyłącznie do bufora. To powoduje, że układ jest bezpieczny dla pompy, instalatora, pracy układu i bezstresowy dla Inwestora. W instalacji, zaraz za buforem montujemy pompę obiegową, która radzi sobie już z każdym oporem instalacji. Chyba, ze zakupimy sobie taką pompę ciepła, która radzi sobie z takimi oporami. Ale te są i muszą być od tych najtańszych o kilkaset złotych droższe.
Bufor typu sprzęgło bezwzględnie należy zastosować w tym przypadku, gdy ogrzewanie składa się z samych grzejników i istnieje prawdopodobieństwo, że wszystkie zostaną zakręcone w jednym czasie. Wtedy, jak łatwo zauważyć, pompa nie ma skąd wziąć wodę, aby dokonać odmrażania (defrost). O błędach projektowych popełnianych przy instalacji pisaliśmy tutaj: baza-wiedzy/pompy-ciepla/bledy-projektowe-popelniane-przy-planowanej-instalacji-pompy-ciepla
Bufor typu sprzęgło potrzebny jest również w instalacji grzewczej opartej o ogrzewanie podłogowe, czyli płaszczyznowe, gdy mamy minimum 2 m² instalacji oraz trzy obiegi otwarte. Te 21 m² potrzebne jest do tego, aby pompa ciepła mogła się odszronić, tzw. defrost. Wtedy taki bufor powinien mieć pojemność 100 litrów.
Bufor potrzebny do instalacji liczymy w ten sposób, że na każde kW pompy przyjmujemy 20 litrów wody. Od tego odejmujemy ilość wody z układu. Czyli dla pompy 10kW będzie to bufor 200 litrów minus np. 120 litrów wody z układu, co daje nam bufor/sprzęgło 80 litrów. To wartość minimalna. Jeśli w układzie mamy 20 litrów, co razem daje nam 100 litrów to jest to ilość potrzebna do wykonania defrostu (odmrażania). Oczywiście jeśli mówimy o buforze/buforze to on nigdy nie jest za mały. Ale to już zupełnie inna sprawa niż sprzęgło. Tu zasadą jest np. grzanie w taniej taryfie, a oddawanie ciepła w drogiej. Wtedy 2000 litrów, a nawet i więcej będzie niezbędne.
Czasami też daje się bufor dla "ratowania " przewymiarowanej pompy. Wtedy montując duży bufor, powyżej 300 l, możemy wydłużyć cykl pracy pompy o kilkanaście/kilkadziesiąt minut, co zmniejszy ilość załączeń pompy. To jedyny ratunek dla sprężarki. Zwłaszcza latem, gdy przewymiarowana pompa służy jedynie do grzania ciepłej wody użytkowej.
Jestem zwolennikiem urządzeń, które są dopracowane technicznie i technologicznie, bo uważam, że droga na skróty i dobór pompy, gdzie kryterium jej doboru stanowi wyłącznie cena jest podstawowym błędem.
Opracował: Marek Bachorski-Rudnicki