Idea krzywej grzewczej pompy ciepła
Ponieważ z założenia pompy ciepła mają być urządzeniami o niskim zużyciu energii elektrycznej, przyjaznymi środowisku i tanimi w eksploatacji to niezwykle ważnym aspektem jest konfiguracja parametrów ich pracy. Jednym z bardzo istotnych elementów jest tutaj krzywa grzewcza. To ta zmienna ma bezpośredni wpływ na działanie pompy ciepła i jej ekonomię.
Idea krzywej grzewczej to nic innego, jak proces, gdzie wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej ma rosnąć temperatura obiegu grzewczego. W przypadku ogrzewania podłogowego, projektuje się je tak, aby podczas pracy z pompą ciepła maksymalna temperatura zasilania wynosiła 35°C przy zewnętrznej temperaturze projektowej. W praktyce przy temperaturze na zewnątrz w okolicach 0°C budynek wykazuje mniejsze zapotrzebowanie na ciepło, co skutkuje automatycznie możliwością zmniejszania temperatury zasilania grzania podłogowego, przy jednoczesnym utrzymaniu temperatury zadanej w pomieszczeniach.
To z kolei pozwala na optymalizację całego układu grzewczego, gdyż temperatura zasilania tegoż obiegu również jest niższa. Przy takiej maksymalizacja użytkownik zapobiega zjawisku tak zwanego taktowania pompy ciepła, czyli jej bardzo częstemu włączaniu i wyłączaniu, co z jednej strony chroni sprężarkę przed szybkim zużyciem, a z drugiej strony generuje oszczędności w eksploatacji systemu grzewczego. Dobrze dobrana i skonfigurowana krzywa grzewcza gwarantuje mieszkańcom stałą, zadaną temperaturę oraz odczuwalny komfort.
Na wykresie na osi poziomej oznaczono temperaturę zewnętrzną, na pionowej zasilanie instalacji grzewczej. Teraz należy tak dobrać odpowiednią krzywą grzewczą przesuwając w górę lub w dół. Generalnie chodzi o to, aby w optymalnym ustawieniu krzywej grzewczej, przy różnych temperaturach na zewnątrz utrzymać taką samą temperaturę wewnątrz budynku. Ponieważ regulacja jest jedynie subiektywna to może ona zająć użytkownikowi sporo czasu. Jednak dobre dobranie i regulacja krzywej zwróci się w postaci wyższego komfortu i niższych rachunków.
Im większe nachylenie krzywej grzewczej, tym woda w instalacji grzewczej jest cieplejsza i większa ilość ciepła oddawana jest do pomieszczeń. Niektóre z pomp posiadają automatyczne dopasowanie do warunków pogodowych i mogą ustawiać krzywą samodzielnie. Natomiast w większości przypadków użytkownicy sami dopasowują krzywą grzewczą celem osiągnięcia pożądanego komfortu. I tak, gdy temperatury na zewnątrz utrzymują się na plusie, krzywą przesuwamy równolegle np. dokonując załamania punktów krzywej grzewczej, ponieważ to działanie ma największy wpływ na temperaturę w ogrzewanych pomieszczeniach. W przypadku, gdy na zewnątrz panują temperatury ujemne - korygujemy nachylenie krzywej grzewczej, bo ten parametr ma decydujące znaczenie dla temperatury w pomieszczeniach i naszego komfortu.
Tabele: TECHsterowniki
Opracował: Marek Bachorski-Rudnicki