Serwis i uruchomienie pompy ciepła – kontroluj fachowców
Konserwacja i serwis pompy ciepła zarówno na gwarancji, jak i po tym okresie jest ogromnie ważny dla prawidłowej pracy urządzenia. Przeprowadzany fachowo i w terminie w zasadzie gwarantuje długie i niezawodne działanie całego układu.
Inwestorzy czasem wspominają, że wśród fachowców instalujących i uruchamiających pompę ciepła zdarzają się i tacy, których stosunek do obowiązujących przy tych czynnościach procedur jest delikatnie mówiąc, lekceważący. Dla właściciela pompy takie podejście może stanowić nie tylko sygnał alarmowy, ale i w przyszłości okazać się przyczyną bardzo przykrych konsekwencji.
Pierwszy rozruch. Co należy wiedzieć
Niektórzy z fachowców swoje działania w uruchomieniu pompy ciepła ograniczają do najprostszych czynności, np. ustawieniu języka polskiego w menu i daty. Tymczasem pierwszy rozruch jest bardzo istotnym elementem, który wymaga ustawienia od kilku, do nawet kilkudziesięciu parametrów. Warto te czynności kontrolować, zapoznać z instrukcją obsługi urządzenia oraz zdobyć chociaż elementarną wiedzę. Należy pamiętać, że nie ma niemądrych pytań. Jeśli problemem dla instalatora zaczynają być odpowiedzi, to powinniśmy zweryfikować jego wiedzę oraz uprawnienia do instalacji.
Czystość podłączeń to podstawa
Inna sprawa to taka, że nie wszyscy instalatorzy zdają sobie sprawę, jak ważne dla prawidłowej pracy pompy ciepła jest i to, że układ wewnątrz musi być sterylnie czysty. Absolutnie żadne zanieczyszczenia nie mogą znaleźć się w trakcie połączeń rur, w tym tak bardzo szkodliwa dla pracy pompy i układu wilgoć. Już na etapie prac początkowych wszystkie końcówki rur powinny zostać zaślepione, a zaślepki zdjęte tuż przed samym montażem. Zanieczyszczenia mechaniczne lub np. woda mogą w dużej mierze decydować o trwałości całego urządzenia, w tym sprężarki.
Nie ma co liczyć na to, że wnętrze rur jest idealnie czyste przed montażem. Dlatego za każdym razem przed napełnieniem instalacji czynnikiem chłodniczym trzeba przeprowadzić jej czyszczenie i osuszanie polegające na wytworzeniu w niej próżni, bo w ten sposób można usunąć z niej powietrze zawierające parę wodną. Instalację napełnia się między innymi olejem, który chłonie wodę z powietrza. Niektóre z pomp ciepła wymagają wytworzenia próżni z obu stron układu.
Co się wydarzy z brudną instalacją?
Jeśli o to nie zadbamy na tym etapie, to zmienią się właściwości instalacji. Zmienią się wtedy właściwości pracy, sprężarka nie będzie smarowana właściwie, a to w szybkim tempie doprowadzić może do jej zatarcia. Już po kilku latach zaobserwujemy, ze sprężarka będzie się nadawać jedynie do wymiany.
Dla instalacji gazowej, nawet ta w postaci pary wodnej jest niezwykle groźna. Co prawda przed taką sytuacją ma chronić zamontowany w instalacji filtr-odwadniacz (osuszacz) wyłapujący zanieczyszczenia, w tym także wodę, jednak należy dokonać wszelkich starań, aby zachować czystość podczas podłączeń. To od instalatora wymaga starannych prac i poświęcenia czasu, co w warunkach konkurencji rynkowej lub presji wielu prac jednocześnie, nie zawsze jest takie oczywiste. Generalnie - osuszenie wnętrza przed napełnieniem go czynnikiem chłodniczym jest podstawową czynnością zapewniającą długą pracę sprężarce. Chyba, ze mamy do czynienia z pompą ciepła typu monoblok, gdzie wszystkie podłączenia wykonane są fabrycznie, więc powyższe czynności zostały już wykonane na etapie produkcji.
Stosuj filtry i separatory
Do poprawnej pracy układu stosuje się często różnego rodzaju filtry. Te odseparowują w pierwszej kolejności zanieczyszczenia, które zostały na etapie montażu i nie udało się ich wyeliminować pomimo starannego przeprowadzenia prac. Jednak należy wiedzieć, że zbyt duże zanieczyszczenia spowodują zapchanie każdego rodzaju filtra. Co będzie skutkować demontażem i w wielu przypadkach czasochłonną i kosztowną operacją czyszczenia i napełniania instalacji od początku. Te sytuacje są o tyle niekomfortowe, że zdarzają się najczęściej na początku sezonu grzewczego, gdy dom wymaga dość intensywnego zapotrzebowania na ciepło. Prace mogą potrwać czasem nawet kilka dni, gdy zajdzie potrzeba czyszczenia instalacji hydraulicznej oraz chłodniczej. Stąd warto kontrolować fachowców na każdym etapie pracy, bo jak do tej pory to pompa ciepła nie należy do tanich urządzeń. Zamontowana, poprawnie uruchomiona i właściwie serwisowana będzie cieszyć właściciela i zapewniać ogrzewania wraz z ciepłą wodą.
Opracował: Marek Bachorski - Rudnicki