Sezonowa efektywność chłodzenia i grzania
Sprawnością sezonową nazywa się nowy sposób pomiaru rzeczywistej efektywności energetycznej technologii ogrzewania i chłodzenia w okresie całego roku. Dzięki takiemu podejściu wskazanie efektywności energetycznej oraz oddziaływania danego systemu na środowisko naturalne staje się bardziej realistyczne.
Zgodnie z normą DIN EN14825 parametry mocy dla wskaźnika SEER oraz SCOP ustala się w czterech różnych punktach pomiarowych. Jak można się dowiedzieć, w zależności od przebiegu temperatur w klimacie odniesienia, czyli w Strasburgu, punkty pomiarowe mają różne wagi celem odwzorowania efektywności energetycznej urządzenia w możliwie jak najbardziej realistycznych warunkach.
Do celów pomiarowych uwzględnia się również:
- tryb czuwania
- ogrzewanie karteru sprężarki
- zużycie przy wyłączonym termostacie.
W przypadku tej metody klasyfikacji efektywności energetycznej jest ona regulowana przez dyrektywę Unii Europejskiej o produktach związanych z energią (tak zwana dyrektywa ekoprojektowania) określająca minimalne wymagania dla ekoprojektu (ekowzoru), które producenci muszą wdrażać w swych produktach zużywających energię.
Stąd sprawność sezonowa musi być klasyfikowana według nowego systemu przeznaczonego dla produktów ogrzewających i chłodzących. Do dyrektywy stosować się muszą wszyscy producenci.
Parametry o których mowa to:
- Wartość sezonowego współczynnika efektywności energetycznej (SEER) dla trybu chłodzenia
- Wartość sezonowego współczynnika efektywności (SCOP) dla trybu ogrzewania
W dyrektywie generalnie chodzi o to, aby nowe parametry sezonowe klasyfikacji odzwierciedlały rzeczywiste zużycie energii przez pompę ciepła w oparciu o efektywność energetyczną w ciągu całego roku. To właśnie te współczynniki SERR i COP są wyznacznikiem i stanowią miarę rocznego zużycia energii. Określają także efektywność w codziennej, typowej eksploatacji. Ich rolą jest także to, aby w perspektywie uwzględniały wahania temperatury i okresy stanu gotowości, zapewniając wyraźne i niezawodne wskazanie typowej efektywności energetycznej w okresie całego sezonu ogrzewania lub chłodzenia.
Natomiast określona wartość SCOP mieści się w grupie lot 1, dyrektywy ErP. Jej celem jest wspieranie i promowanie projektowania produktów związanych z energią w sposób chroniący zasoby naturalne i energooszczędnych. Produkty podzielona na grupy, tzw. lots. W przypadku pomp ciepła znaczeni ma lot 1. Stosuje się je dla domowych i wielofunkcyjnych kotłów grzewczych oraz lot 2 dla urządzeń do przygotowania C.W.U. SCOP w zależności od zastosowanego nośnika energii urządzenia do ogrzewania pomieszczeń muszą spełniać określone wymagania minimalne. W tym wypadku poprzeczka dla pomp ciepła została podniesiona znacznie wyżej niż, gdy mówimy o innych technologiach.
Opracował: Marek Bachorski-Rudnicki