Tryby pracy pompy ciepła
W fachowej terminologii można spotkać się z określeniami trybów pracy pompy ciepła, które dla użytkownika końcowego mogą brzmieć niezrozumiale. Co oznacza tryb monowalentny, monoenergetyczny, czy biwalentny wyjaśniamy poniżej.
Tryb Monowalentny
Ten tryb pracy pompy ciepła oznacza, że stanowi ona jedyne, wyłączne urządzenie, które służy, jako źródło ciepła w budynku oraz do przygotowania ciepłej wody użytkowej (CWU). Ten tryb pracy zalecany jest do niskotemperaturowych systemów grzewczych, gdzie maksymalna temperatura zasilania nie przekracza 55°C.
Tryb Monoenergetyczny
W tym trybie pompa ciepła doposażona jest w elektryczny układ dogrzewania, czyli najczęściej grzałkę elektryczną. Ten układ zapewnia wystarczającą moc grzewczą w okresach szczytowego poboru prądu, czyli wtedy, gdy temperatura zewnętrzna jest bardzo niska. Większość pomp pracuje bez żadnego wspomagania z optymalną mocą do temperatury zewnętrznej około -7°C i niżej, i nie ma potrzeby, aby grzałki się załączały. Natomiast może się i tak zdarzyć, że, aby uzyskać odpowiednią wydajność układu grzewczego może zaistnieć potrzeba załączenia dodatkowego ogrzewania na np. kilka godzin w ciągu dnia.
Tryb biwalentny równoległy
Nazywamy tak instalację grzewczą, w której poza pompą ciepła jest także tradycyjne źródło ciepła – kocioł grzewczy, grzałki elektryczne itp. Przy obniżeniu się temperatury poniżej, np. -7°C stopni, czyli osiągnięciu tak zwanego punktu biwalencji, pompa ciepła nie wyłącza się, a do jej wspomagania uruchamia się drugie źródło ciepła. W takiej instalacji wystarczy pompa ciepła o mniejszej mocy i oczywiście mniejsze (i tańsze) źródło dolne. Czyli pompa ciepła pracuje do określonej temperatury zewnętrznej, a po jej osiągnięciu załącza się drugie źródło ciepła. Jeżeli w układzie grzewczym drugim urządzeniem grzewczym jest grzałka grzewcza, mówimy wtedy o układzie biwalentnym równoległym, monoenergetycznym. Ważne, aby dobrać tak oba urządzenia, aby praca instalacji była jak najbardziej wydajna i oszczędna. W przeciwieństwie do biwalentnej pracy alternatywnej udział pompy ciepła w rocznej produkcji jest znacznie wyższy.
Tryb biwalentny alternatywny
W tym trybie pompa ciepła pracuje i dostarcza ciepło do zadanej temperatury zewnętrznej. W momencie, gdy zostaje ona osiągnięta pompa wyłącza się, a pracę przejmuje drugie źródło ciepła. W tym trybie szacuje się, że pompa dostarcza około 60-80% wymaganego ciepła. Pozostałą ilość zapewnia nieelektryczne źródło ciepła. Ten tryb przydaje się szczególnie w obiektach modernizowanych, takich, których standard energetyczny jest niższy oraz takich, których instalacja grzewcza posiada wyższą temperaturę roboczą. Wadą pracy biwalentnej jest przede wszystkim większe niż w przypadku pracy monowalentnej zużycie energii z konwencjonalnego źródła. Natomiast zaletą będzie np. dobór pompy ciepła o mniejszej mocy, czyli tańszej w zakupie.
Opracował: Marek Bachorski-Rudnicki