Wentylacja. Jaką wybrać?
O tym, że wentylacja jest koniecznością i służy doprowadzeniu świeżego powietrza do pomieszczeń oraz usunięcie z niego zanieczyszczonego wie każdy kto przebywał chociaż przez chwilę w pomieszczeniu źle wentylowanym. Jednakże nie każdy wie jaka wentylacja będzie najlepsza w jakich warunkach.
Otóż musimy zastanowić się nad tym, że wymiana powietrza powinna odbywać się z określoną częstotliwością i co za tym idzie skutecznością. Z racji tego, że do wyboru mamy dwa rodzaje wentylacji, czyli naturalna zwana grawitacyjną oraz mechaniczna, warto poznać następstwa wyboru każdej z nich.
Wentylacja grawitacyjna
Jest to najczęściej spotykana, najprostsza i używana zwykle w domach starszych. Polega na wymianie świeżego powietrza, ale opiera się na grawitacji, więc konsekwencją jest jej zbyt mała wydajność i z reguły niezapewnienie wystarczającej ilości świeżego powietrza. W dodatku jest ona bardzo wrażliwa na zmiany pogody. Źle działająca lub zbyt słaba albo zatkana może powodować, że po szybach w środku zacznie nam się skraplać woda, albo, co gorsza na ścianach pojawią się pleśnie i grzyby.
Dzieje się tak za sprawą pary wodnej, która w dużych ilościach powstaje np. podczas prania, czy gotowania. Niestety słaba wentylacja nie zapewnia odpowiedniej wymiany pary wodnej na suche powietrze. Stąd para wodna krąży po mieszkaniu, czy domu i osadza się gdziekolwiek. A to już może powodować dyskomfort mieszkańców i odbijać się na ich zdrowiu.
Wentylacja mechaniczna
Lepszym i skutecznym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna. W nowoczesnym budownictwie energooszczędnym jest ona stosowana coraz częściej. Zalety można mnożyć bez końca, ale do najważniejszych należy zaliczyć wysoki komfort mieszkania, brak pleśni i grzybów, idealna równowaga dla alergików. Niewątpliwymi zaletami jest również niski poziom hałasu oraz dopasowane do pomieszczeń kształty urządzeń, podwieszane w miejscach mało widocznych. Bez wątpienia wartością dodaną jest także niski koszt eksploatacji.
Dodatkowo, ponieważ powietrze wewnątrz budynku ma często wyższą temperaturę od tego na zewnątrz niewykorzystanie go byłoby nieekonomiczne. Stąd warto zastanowić się nad założeniem centrali wentylacyjnej z rekuperacją. Dzięki takiemu rozwiązaniu, dzięki odzyskowi zdecydowanie obniżamy pobór energii elektrycznej koniecznej do ogrzania powietrza wtłaczanego do pomieszczenia.
Nie wdając się w szczegóły rekuperacji, niewątpliwą zaletą jest to, że w połączeniu z wentylacją mechaniczną otrzymujemy zestaw, który który zaopatrzy nas w świeże i czyste powietrze w zależności od potrzeb, schłodzi je lub podgrzeje. Pozwala to jeszcze bardziej obniżyć koszty eksploatacji systemu wentylacji.
Tekst: Marek Bachorski-Rudnicki