Rodzaje filtrów w klimatyzacji
To czym oddychamy w przypadku sprawnie działającej klimatyzacji ma tez wpływ na to, jak się będziemy czuć i funkcjonować. Brudna, zanieczyszczona, czy nie serwisowana klimatyzacja to wyłącznie kłopoty. Zdrowotne i finansowe.
Twierdzenie, że utrzymanie czystego, zdrowego powietrza zawdzięczamy przeglądom to fakt. Ale to właśnie wtedy serwisant dokonuje czyszczenia lub ewentualnej wymiany filtrów powietrza. Dobra jakość tego, co trafia do naszych płuc ma bezpośredni wpływ na to, jak się czujemy, funkcjonujemy i na nasze zdrowie. Stąd tak ważna jest odpowiednia filtracja powietrza, a to wiąże się nie tylko z zastosowaniem odpowiednich urządzeń, lecz również właściwym ich czyszczeniem w trakcie eksploatacji.
Każde z urządzeń przeznaczonych do odświeżania powietrza musi posiadać odpowiednie filtry, które mają spełniać szereg norm i wymagań. Stąd na rynku istnieje kilka rodzajów filtrów, które mają za zadanie dostarczyć powietrze oczyszczone, przefiltrowane. Natomiast należy wziąć pod uwagę, że na rynku funkcjonują filtry o różnych przeznaczeniu i zastosowaniu. Spełniają też różne funkcje. O tym, co może się wydarzyć, gdy nie filtrujemy powietrza pisaliśmy tutaj: baza-wiedzy/klimatyzacja/zapobieganie-legionelli-w-ukladach-klimatyzacji
Rodzaje filtrów na rynku:
- filtry wstępne
- filtry HEPA (ang. High Efficiency Particulate Air filter — wysokosprawny filtr powietrza, zatrzymujący większość zanieczyszczeń mechanicznych)
- filtry elektrostatyczne
- filtry fotokatalityczne
Kluczowe znaczenia w tym przypadku ma tkanina i jej gęstość. Od tego zależy skuteczność przechwytywania niekorzystnych dla naszego zdrowia cząstek. Ważna jest także wydajność filtra w stosunku do zadanej powierzchni. Tutaj istotną sprawą jest i to, że, gdy pojawią się jakiekolwiek anomalia, np. przykry zapach. Oznaczać to będzie, że powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie filtry.
Oczywistym wydaje się zaopatrzenie w takie filtry, które radzą sobie z bakteriami i są w stanie wyeliminować je podczas swojej pracy. Te najlepsze radzą sobie także z rozprzestrzenianie się roztoczy czy wirusów w obiekcie który jest klimatyzowany.
Można też pokusić się o samodzielną wymianę filtrów podczas użytkowania klimatyzacji. To nic trudnego, a pozwoli nam na zaoszczędzenie pieniędzy, bo nie będziemy musieli w tak banalnym celu wzywać serwisanta. Warto wiedzieć, że różne modele filtrów należy wymieniać z różną częstotliwością. Stąd dobrze jest znać ich parametry i wiedzieć, kiedy należy dokonać wymiany. O to możemy zapytać autoryzowany serwis lub sprzedawcę filtrów.
Opracował: Marek Bachorski-Rudnicki