Klasy efektywności energetycznej pomp ciepła
Dyrektywa o efektywności energetycznej i znakowaniu urządzeń grzewczych jasno precyzuje nowe obowiązki na producentów pomp ciepła. Ponieważ są to urządzenia elektryczne, które zużywają energię elektryczną to muszą posiadać etykietę z ujętą klasą efektywności energetycznej.
Są to też urządzenia, które dzięki swoim konstrukcjom pozwalają na ich zaszeregowanie w najwyższych klasach efektywności. Współcześnie produkowane sięgają poziomu A++ lub najwyższego A+++ (dla porównania kotły grzewcze uzyskują samodzielnie klasę A, a dopiero przy wykorzystaniu energii odnawialnej wyższą, np. A+).
Oczywistym jest, że im wyższa sprawność pomp ciepła, tym lepiej. Dzięki nowoczesnym technologiom komponenty pomp ciepła podlegają ciągłemu rozwojowi. Największy wpływ mają tutaj te związane z jej budową, czyli:
- sprężarka,
- zawór rozprężny,
- wymiennik płytowy,
- pompa obiegowa.
Z tych wszystkich wymienionych urządzeń najbardziej energochłonnym i najważniejszym elementem w układzie pompy ciepła jest sprężarka. Sprężarka odpowiada za podnoszenie ciśnienia czynnika chłodniczego, co umożliwia jego dalszą przemianę w skraplaczu. W wyniku tego procesu następuje oddanie ciepła pobranego w parowniku pompy ciepła. Pobiera ona tzw. prąd rozruchowy potrzebny do rozpoczęcia pracy pompy ciepła.
Rodzaj sprężarki wykorzystanej w pompie ciepła również ma znaczenie.
Może to być:
- sprężarka typu rotacyjnego,
- sprężarka typu spiralnego (scroll).
Sprężarka typu spiralnego jest najbardziej efektywna, ponieważ może pracować przy niższym napięciu z sieci (do 187 V) oraz pozwala na precyzyjną regulację temperatury wody – nawet do 0,5°C.
Opracował: Marek Bachorski-Rudnicki