Regulator pogodowy do pompy ciepła. Dlaczego warto
Regulator pogodowy to urządzenie wyposażone w czujnik temperatury. Jego zadaniem jest zmniejszenie kosztów ogrzewania, poprzez regulację pracy instalacją grzewczą. Z jednej strony otrzymujemy komfort grzewczy, z drugiej finansowy.
Definicja regulatora pogodowego
Regulator pogodowy ma za zadanie tak dostosować temperaturę wody w instalacji centralnego ogrzewania, na podstawie aktualnej temperatury zewnętrznej, aby była ona zgodna z potrzebą temperatury zadanej przez użytkownika w budynku. W efekcie optymalna praca regulatora zewnętrznego będzie w stanie zapewniać stały komfort cieplny, płynną pracę pompy ciepła oraz, co istotne, pozwoli zaoszczędzić energię i finanse. Dzieje się tak za sprawą tego, że regulator reaguje on na zmianę warunków pogodowych, zanim wpłyną one na zmianę temperatury w pomieszczeniach.
Na rynku można spotkać cały szereg regulatorów pogodowych, które są bardzo rozbudowane. W praktyce użytkownik ma możliwość ich programowania i to czasem bardzo dowolnego, sterując pracą dzienną, tygodniową, okresową, w zależności od godzin, itp. jest to o tyle korzystne, że dobrze wysterowana pompa ciepła będzie pracować optymalnie pod kątem potrzeb i nie będzie generować nadmiernych kosztów.
Działanie regulatora pogodowego
Zwykle jest tak, że regulator pogodowy jest fabrycznie zaprogramowany i jego automatyka dostosowuje się do również fabrycznie zaprogramowanej charakterystyki ogrzewania zwanej krzywą grzewczą. Dzięki temu, krzywa grzewcza określa zależność wynikającą pomiędzy temperaturą powietrza zewnętrznego, mierzoną z wykorzystaniem czujnika zewnętrznego, a temperaturą wody wychodzącej z kotła.
Regulator pogodowy korzystając z krzywej grzania dokonuje takich korekt, aby pompa ciepła podawała do instalacji centralnego ogrzewania wodę o takiej temperaturze, która jest odpowiednia dla danych warunków atmosferycznych. Czyli w praktyce znajdujący się w regulatorze pogodowym czujnik dokonuje pomiarów temperatury zewnętrznej i wartości te przekazuje do regulatora, a ten przy niskiej temperaturze zewnętrznej podnosi temperaturę zasilania instalacji grzewczej, w przypadku wzrostu temperatury zewnętrznej, regulator pogodowy obniża temperaturę zasilania).
Natomiast każdy, kto użytkuje pompę ciepła ma świadomość, że fabrycznie zaprogramowana krzywa grzewcza w większości przypadków nie jest odpowiednikiem w charakterystyce danego budynku i z tego powodu regulator pogodowy wymaga samodzielnych ustawień, za jej pomocą. Istnieją pompy ciepła, która potrafią się automatycznie po kilku dniach zaadoptować do warunków i ustawić automatycznie te najbardziej optymalne, ale z reguły w większości przypadków krzywa grzewcza wymaga korekt.
Jak sterować i gdzie umieścić regulator pogodowy?
Regulator grzewczy jest takim urządzeniem, które użytkownik może sam programować, ustawiać i dokonywać odpowiednich korekt, np. poprzez zmianę nastaw krzywej grzania. A jest to istotne, bo krzywą grzania należy dostosować do danego budynku w początkowej fazie eksploatacji automatyki grzewczej. Ten regulator można także doposażyć w czujnik temperatury wewnętrznej, co skutkuje tym, że otrzymamy automatyczną korektę zaprogramowanej fabrycznie krzywej.
Kwestią bardzo istotną jest miejsce montażu czujnika zewnętrznego regulatora pogodowego. Jeżeli zależy nam na dokładnym wymiarze i niskich kosztach oraz optymalnym programowaniu i działaniu to na jego pracę nie mogą rzutować żadne niepożądane czynniki zewnętrzne. Czyli umieszczamy regulator pogodowy z dala od nasłonecznienia, które z reguły wpływa istotnie na odczyt temperatury. Ten błąd spowoduje, że do instalacji centralnego ogrzewania popłynie woda o zbyt niskiej temperaturze, bo czujnik zewnętrzny będzie niemiarodajny.
Opracował: Marek Bachorski-Rudnicki