Na czym polega rekuperacja?
Rekuperacja to w praktyce odzyskiwanie ciepła z powietrza wyrzucanego z budynku, odpowiednie jego przefiltrowanie i ogrzanie nim powietrza z zewnątrz. Ten system najlepiej i najszybciej zamontować już podczas budowy domu. Prace trwają zwykle około 5- 7 dni. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby montażu dokonać i później, jednakże należy liczyć się z pewnymi niedogodnościami wynikającymi z tego faktu. W sezonie grzewczym, który określa się w Polsce na około 190-210 dni zaciągane z zewnątrz chłodniejsze powietrze jest ogrzewane od powietrza wyciąganego z pomieszczeń. Stąd odzysk ciepła z wentylacji i oszczędności na ogrzewaniu.
Sam montaż jest dość prosty. Polega on na zainstalowaniu rekuperatora i na rozprowadzeniu w budynku kanałów służących do wentylacji. Robi się to tak, aby nie było ich widać w pomieszczeniach.
Trasy ich ułożenia oraz sposoby montażu instalacji zależą od jej rodzaju. I tak, możemy mieć do czynienia z nowoczesnymi kanałami polietylenowymi, które będą przebiegać np. w podłodze, jak również z tradycyjnymi kanałami o dużych rozmiarach/średnicach.
Tekst: Marek Bachorski-Rudnicki